Metoda ciekawskiego dziecka

Znajomi są rodzicami dwóch córek. Młodsza ma 3 lata, starsza ma 5,5. „To mistrzynie w zadawaniu pytań” – twierdzi ich ojciec. „Jak komar sika?, „A jak mama była mała, to kto był moją mamą?”, „Tato, a czy moje zęby też się wyciągają?”, „Czy jak pójdę do banku, to też dostanę pieniądze?”, „A jak jest sklep wielobranżowy, to czy jest też niewielobranżowy?” – przykłady można mnożyć.

Kto miał okazję rozmawiać z kilkulatkiem, którego interesuje absolutnie wszystko, wie co mam na myśli. Powtarzane w nieskończoność „A dlaczego?”. I oczekiwanie na odpowiedź ze strony dorosłego.

Okazuje się jednak, że czerpanie z mechanizmu naturalnej potrzeby dziecka do odkrywania świata może nam bardzo pomóc podczas nauki. Wystarczy, że będziemy pytali samych siebie o sens informacji, którą dostajemy, a następnie łączyli ją z wiedzą, którą już posiadamy.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – logiczne i racjonalne informacje zapamiętujemy znacznie szybciej. Skoro sami zadajemy sobie pytania i szukamy logicznych odpowiedzi, kolejne elementy układają nam się w całość.

W ramach tej metody pytania nie powinny być zbyt trudne. Odpowiedzi na nie powinniśmy znać lub móc znaleźć je w naszych materiałach do nauki. Aby tak się stało, nie powinniśmy pytaniami odbiegać zbyt mocno od tematu, który musimy przyswoić. Według badania opublikowanego w “Journal of Research in Science Teaching” w 2010 r., uczniowie wybierający metodę ciekawskiego dziecka uczyli się tego samego materiału tylko 4 minuty dłużej niż ci, którzy materiał przyswajali przez jego kilkukrotne przeczytanie (jednym nauka zajęła 32, a drugim 28 minut). Różnica jest mała, a niewiele później udowodniono, że wiedza przyswojona metodą ciekawskiego dziecka została z uczniami na dłużej. ¹

Gdy przeczytasz nowy materiał, wyjaśnij na głos jak go rozumiesz, opowiedz sam sobie, jakie treści są najważniejsze.

Kiedy na głos przekazujesz swoją wiedzę innym, na bieżąco analizujesz sens swojej wypowiedzi i uświadamiasz sobie gdzie masz braki, które warto uzupełnić.

Spróbuj nauczyć tego samego swoich bliskich.

¹ Ucz się sprytniej, czyli o efektywnych sposobach nauki, https://bis.agh.edu.pl/ tpost/2g3mkzsh61-ucz-si-sprytniej-czyli-o-efektywnych-spo (dostęp: 4.08.2021)

f
1942 Amsterdam Ave NY (212) 862-3680 chapterone@qodeinteractive.com

    Free shipping
    for orders over 50%