Zarabia nawet 30 000 zł. Dowiedz się czym zajmuje się Data Scientist

Według Forbesa, specjaliści data science to przedstawiciele „najseksowniejszego zawodu XXI wieku”. W Stanach Zjednoczonych, średnie wynagrodzenie specjalisty data science w 2020 roku wyniosło w przeliczeniu od 35 tys. do 60 tys. zł miesięcznie. W Polsce co czwarta osoba na tym stanowisku zarabia powyżej 17 tys. zł. Czym zajmuje się Data Scientist i jak nim zostać?

Kim jest Data Scientist?

Specjalista Data Science to nowy rodzaj analityka danych, osoba świetnie radząca sobie z technologiami – często o wykształceniu związanym z matematyką lub informatyką. Osoby te zajmują się zbieraniem danych, ich analizą i wspieraniem w podejmowaniu kluczowych decyzji w firmie. W dzisiejszych czasach firmy mają dostęp do ogromnych ilości danych – najczęściej zbyt dużych i zbyt rozległych, by efektywnie funkcjonować bez ich ustrukturyzowania i analizy.

Według portalu towardsdatascience.com, w ciągu 6 lat (2013-2019) rynek pracy dla Data Scientistów wzrósł o 344%. W ostatnich latach, wobec pandemii i jeszcze większego wzrostu znaczenia analizy danych, branża ta wprost „wybuchła”.

Jak zostać specjalistą Data Science?

Jeśli myślisz o karierze w dziedzinie data science, kompetencje, które będą od Ciebie wymagane to przede wszystkim:

  • Umiejętność gromadzenia i przetwarzania danych
  • Umiejętności analizowania problemów i rozwiązywania ich w oparciu o dane i ich analizę
  • Praca z językami programowania takimi jak np. Python, R
  • Praca z bazami danych – MySQL, Postgres
  • Umiejętność szybkiego uczenia się i chęć ciągłego rozwijania swoich kompetencji
  • Komunikatywny język angielski – wymagany zarówno do pracy z językami programowania, jak i przede wszystkim – do współpracy w globalnych organizacjach, które zatrudniają analityków

Jak postawić swoje pierwsze kroki jako Data Scientist?

Jeśli masz za sobą studia ekonomiczne lub informatyczne, podstawową naukę masz już za sobą. Warte rozważenia mogą być kierunkowe studia podyplomowe – coraz popularniejsze na uczelniach ekonomicznych stają się programy Data Science.

Warto również rozważyć rozpoczęcie od kursu online, który pozwoli Ci na zdobycie podstawowej wiedzy i poszerzenie swoich umiejętności. Dla analityków data science kluczowe jest poznanie podstaw analizy danych z wykorzystaniem języka programowania Python. Na początek może zainteresować Cię kurs Data Science – analiza danych w Pythonie.

f
1942 Amsterdam Ave NY (212) 862-3680 chapterone@qodeinteractive.com

    Free shipping
    for orders over 50%